Warsztaty kanioningowe TSK

Autoratownictwo wodne i kanioningowe techniki linowe to tematy szkolenia organizowanego przez Tatrzańskie Stowarzyszenie Kanioningowe, które odbyło się w miniony weekend w Zakopanem.

Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się w Centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od teoretycznego wykładu o technikach pokonywania przeszkód wodnych w kanionach, a po wykładzie wszyscy przenieśli się do Jurgowa nad brzeg Potoku Białka.

Tam była okazja sprawdzić w praktyce wiedzę z wykładu, a także przetrenować ratownictwo z użyciem rzutki, metodę „człowiek-żaba”, zachowanie w odwojach i cofkach oraz skoki do wody.

Drugi dzień to już ćwiczenia na skałach przy wejściu do Doliny Lejowej. Tam instruktorzy TOPR i członkowie stowarzyszenia pokazywali jak wychodzić do góry po linie z użyciem przyrządów które mamy przy sobie w sytuacji kryzysowej w kanionie, a poza tym także zjazdy, trawersy czy przepinki.

Wyjazd był równie okazją do integracji – wspólnego grillowania, wymiany doświadczeń, snucia opowieści o pokonanych kanionach czy planowania kolejnych wypraw. I jak stwierdził Olo, pierwszy raz nie był jedyną osobą na wyjeździe, która non stop „smęciła” o kanionach 🙂

SDG reprezentowali Olo i Elvis.

 

Bartek Elvis Matylewicz