Dolomity Friulane 2013

W dniach 01-06 września br. odbył się wyjazd klubowy w malowniczy rejon krasowy Busa dei  Vediei położony w Dolomitach Frulijskich, którego celem była:

– weryfikacja pomiarów w partiach połączeniowych systemu Buca Mongana – AQQ
– zmiana lokalizacji depozytu
– rekonesans dolnych partii Boca Mongana celem kontynuacja eksploracji

Drugiego września niewielki, choć pełen zapału do działania czteroosobowy skład klubu o piątej nad ranem melduje się na parkingu przy Ponte Compol. Ze względu na krótki czas działania transportujemy wszystko jednego dnia na bazę i przygotowujemy ją do naszego pobytu.

Kolejnego dnia działamy jaskiniowo w dwóch zespołach. Emek z Klaudią zaopatrzają biwak w Monganie w niezbędne elementy celem odpoczynku i posilenia sie na powrocie z akcji obydwóch działających zespołów. Następnie przystępują do pomiarów w partiach połączeniowych systemu Buca Mongana – AQQ.

 

 

Ja z Pawłem sprawdzamy pierwsze dno w Monganie. Niestety zbyt duży stan wody uniemożliwia nam zjazd ostatnią studnią. Ową studnia średnicy ok. 2,5 – 3m i głębokości 40m najprawdopodobniej jest kolektorem zbierającym wodę z całej jaskini. Woda przepływa całym przekrojem studni z wielkim impetem. Wracamy do rozdroża, gdzie kontynuujemy rekonesans w stronę suchego dna. W dolnych partiach zauważamy, iż jaskinia Mongana bardzo przypomina charakterem znajdującą się w tym rejonie jaskinię Buca delle Manzette. Odkrywamy kilka miejsc, gdzie można ponowić dalszą eksplorację, co rokuje szansą połączenia tych dwóch jaskiń.

Czwartego września dzięki świetnej słonecznej pogodzie działamy powierzchniowo. Rejon jest bogaty w liczne problemy eksploracyjne. Większość z nich jednak wymaga poświęcenia czasu, ze względu na duże zagruzowanie. Niestety nie możemy sobie pozwolić na tego rodzaju eksplorację, z uwagi na ograniczający nas czas wyjazdu. Tego dnia poręczujemy jeszcze zlotówkę jaskini AQQ.

 

 

Ostatniego jaskiniowego dnia przenosimy liny w miejsce, gdzie będą mniej narażone na czynniki atmosferyczne i resztę działań kierujemy do jaskini AQQ. Powrót zakończony jest akcją foto, która jak mamy nadzieję zachęci kolegów i koleżanki do kolejnego wyjazdu w ten malowniczy i obiecujący rejon.

W lajtowym wyjeździe brali udział : Marek Rembecki, Emanuel Soja, Klaudia Piątkowska, Paweł Rudawski.

Więcej fotek w galerii