Warsztaty wodne Komisji Kanioningowej PZA

W dniach 12-13 lipca wzięliśmy udział w szkoleniu wodnym zorganizowanym przez Komisję Kanioningową PZA. Celem szkolenia było przygotowanie do działalności kanioningowej w mocno wodnych warunkach. I takie też warunki panowały w Tatrach przez całą sobotę. Lało przez cały dzień. Rozpoczęliśmy od wykładu dotyczącego prezentacji zagadnień wodnych, potem pojechaliśmy nad Białkę. Patrząc na brązową, skotłowaną wodę, jedyną słuszną decyzją było pozostanie na brzegu.

Następnego dnia wróciliśmy nad rzekę i już przy optymalnym stanie wody ćwiczyliśmy przeprawę przez rzekę, pływanie i spływanie z nurtem, pokonywanie problemów wodnych z użyciem technik linowych.

Niestety z powodu zbyt wysokiego poziomu wody nie było możliwe szkoleniowe wejście do jedynego polskiego kanionu.

Szkolenie przeprowadzone było na wysokim poziomie. Polecam jego kolejne edycje wszystkim, którzy planują rozpocząć w przyszłości zabawę z kanioningiem. We wrześniu ma odbyć się druga część, poświęcona technikom poręczowania używanym w kanioningu. Naprawdę warto się wybrać.

W szkoleniu udział wzięli członkowie AKG Kraków, Rudzkiego Klub Grotołazów NOCEK, SCW Wrocław, Sopockiego KTJ, Speleoklubu Łódzkiego, Tatrzańskiego Stowarzyszenia Kanioningowego. Nasz klub reprezentowaliśmy w składzie: Gabrysia Równicka, Monika i Grzegorz Badurscy oraz współorganizator szkolenia: Olo Dobrzański.

Docent