Lista prezentacji Speleokonfrontacje 2017

Oto lista filmów i prelekcji, które będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznych Speleokonfrontacji.

Prelekcje tematyczne

 

Godzina 12:00

Celso Santos „Speleoklub LPN-CAE z Portugalii i działalność w Timorze Wschodnim”

Prelekcja w języku angielskim z tłumaczeniem. Reprezentant Speleoklubu LPN-CAE z Portugalii przedstawi przegląd działalności w rejonie Timorze Wschodnim. Dowiemy się jak wyglądają prace ekspolracyjne oraz działalność jaskiniowa w tym rejonie.

Godzina 13:00

Gosia Wojtaczka „Samotnie na biegun”

Przez najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent – Antarktydę. Samotnie i samodzielnie, bez wsparcia z zewnątrz.

Godzina 14:00

Paweł Ramatowski „ Kanin – kilka słów o eksploracji alpejskiej ”

Ostatnie 2 lata polskiej działalności w systemie Polska Jama (BC 4)- Mala Boka ( den.1319 m ) w słoweńskim masywie Kanin , to ponad 2 km nowych korytarzy i znaczący postęp w eksploracji masywu . Czy możliwe jest uzyskanie 1900 m głębokości ? O alpejskiej eksploracji jaskiniowej i nowych „tysiączkach” w Kaninie w prezentacji Pawła Ramatowskiego.

 

Prezentacje konkursowe

(w kolejności wyświetlania)

1. „Nad Źródłem Trzy” – Andrzej Ciołkiewicz, Speleoklub Olkusz

Film przedstawiający eksploracje w jaskini w 2017r, pod kierownictwem Andrzeja Ciołkiewicza, oraz uczestników, Beata Piątek, Monika Ciołkiewicz, Anna Wojciechowska8, Łukasz Górecki, Michał Podesek, Artur Talaga. Jaskinia odkryta przez naszych członków Speleoklubu Olkusz, Alek Zalewski, Beata Piątek, Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba, Michał Kaszuba w 2011r. Miejsce odkrycia, Czarnogóra- Bijelo Polje. Jaskinia o rozwinięciu poziomym, dostęp zależny od poziomu wody. Długość 2000m ciągów głównych, deniwelacja 70m. Na chwile obecna nie mamy możliwości podania dokładnych współrzędnych ze względu na ochronę jaskini, oraz wiążącą umowę z miejscowym klubem Akovo na czas eksploracji.

2. „Hoher Göll” – Mateusz Golicz, Rudzki Klub Grotołazów „Nocek”

Wiadomości z postępów w eksploracji jaskiń w pewnym małym, alpejskim, wapiennym masywie.

3. „Sistema Cheve 2017” – Witold Hoffmann, WKTJ

60 grotołazów z 8 krajów. Kilka ton sprzętu i jedzenia. Ponad 3 kilometry lin. Sistema Cheve- niesamowita jaskinia w meksykańskich górach Sierra Juarez z hydrologicznie potwierdzoną deniwelacją 2597m. Podczas trzy miesięcznej wyprawy USDCT w 2003r. Rick Stanton i Jason Mallison dotarli na głębokość 1484m, za syfonem 2, zatrzymani przez wielkie zawalisko blokujące przejście. Od tego czasu, nikt nie podjął tak ogromnego wyzwania logistycznego jak powrót do tej jaskinii. Podczas tegorocznej 3-miesięcznej wyprawy, okazuje się że czasem życie pisze lepsze scenariusze jak z filmu…

4. „MANGALICA 2” – Robert Pest ZIRO, Speleoklub Brzeszcze

Film z nowo odkrytej dużej jaskini na terytorium Słowacji przez Polskich i Słowackich grotołazów na wiosnę w 2017 roku. Nazwa jaskini pochodzi od rasy węgierskiej świni domowej hodowanej w rejonie odkrycia jaskini . Świnka charakteryzuje się kędzierzawym futerkiem co przypomina niektóre formy naciekowe w jaskini Mangalica.

5. „Tennengebirge 2017” – Rajmund Kondratowicz,  Speleoklub Bobry

O eksploracji w Alpach latem i jesienią 2017 roku.

6. „Kanioning w Omanie” – Grzegorz Badurski, Speleoklub Dąbrowa Górnicza

Czy w pustynnym kraju, leżącym na krawędzi Półwyspu Arabskiego, można znaleźć wodne kaniony? I czy kanioningowy wyjazd w ten rejon
świata ma sens? Ośmioosobowa grupa z SDG postanawiła to spradzić naocznie, ruszając na wyprawę w lutym 2017 roku.

7. „Meduza 2017” – Maciej Fryń, ČSS ZO 6-25 Pustý žleb

Krótkie streszczenie wypraw Meduza organizowanych przez kluby zrzeszone w ČSS (ČSS ZO 6-25 Pustý žleb) i relacja z perspektywy jej uczestników z Polski. Film skupia się przede wszystkim wydarzenia z lat 2016 i 2017.

8. „Jaskinia Mangalica” – Krzysztof Papuga, Speleoklub Brzeszcze

Film przedstawia najnowsze odkrycie na Murańskiej Planinie – Słowacja . Największy sukces w historii współpracy polskich oraz słowackich speleologów.

9. „Cała prawda o sukcesie” – Aleksandra Robak, Speleoclub Wrocław

Czy telewizja kłamie? Czy reporterzy wiedzą co mówią? Jak naprawdę wyglądała 26. wyprawa eksploracyjna w hiszpański rejon Picos de Europa w 2017 roku? Nasza prezentacja pokazuje prawdziwe oblicze działań podjętych na tegorocznej wyprawie.

10. „Jaskinie Francji” – Michał Ganszer, Speloklub Bielsko Biała

Relacja ze zwiedzania jaskiń: Rochas – Midroï , Vènus-Mè Andre, oraz próby zdobycia -1000m w jaskini Gouffre Berger.

11. „Lampo 2017” – Tomasz Snopkiewicz, KKTJ

Relacja filmowa z wyprawy Lampo 2017

12. „Rumuńska speleo-majówka” – Dariusz Bartoszewski, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Relacja z międzyklubowego wyjazdu do jaskiń Rumunii w maju 2017

13. „Odchłań” – Krzysztof Papuga, Speleoklub Brzeszcze

Krótka forma będąca filmową interpretacją utworu Stanisława Sojki do słów Czesława Miłosza, która powstała poprzez spojrzenie speleologicznym okiem na wspaniały i jakże bliski naszym myślom temat otchłani – która na nas czeka . Zmiana pisowni tytułu filmu na początku ma na celu zaintrygowanie, zaciekawienie widza, jednakże w zamyśle autora ma dodatkowo pogłębić wrażenie otchłani ( zamiana liter ” T” na” D” pokazuje tą przestrzeń, otchłań pojawiającą się wewnątrz litery „D” ).

14. „Wodoodporni” – Maciej Kordeusz, AVEN Sosnowiec

Film z wodospadu i jaskini zrealizowany podczas wyjazdu do Rumunii w maju 2017

15. „Jedna jaskinia 2017” – Kuba Nowak, KKTJ

Kolejny rozdział do albumu jaskiń tatrzańskich

16. „Odmienne Stany Świadomości” – Becia Markiewicz, Speleofanklub Złoty Osioł

Przekrój z 20 lat działalności ( jubileuszowa prezentacja )

 

Prezentacje pozakonkursowe

 

1. „Chiny 2016 – Jaskinie prowincji Hubei” – Michał Ciszewski, KKTJ

Prezentacja wyprawy Chiny 2016 w prowincji Hubei, 40 km na wschód od miasta Lichuan, gdzie działalność prowadzona była 17 jaskiniach, w których skartowane zostało 8250 m korytarzy.

2. „Shaanxi 2016-2017” – Zdeněk Motyčka, Česka Speleologicka Společnost

Projekt Shaanxi organizowany przez Českou Speleologickou Společnost, Instytut Geologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Instytut Geologii z Xi´anu oraz Instytut Geologii Krasu Chińskiej Akademii Nauk, zorientowany jest na eksplorację i dokumentację jaskiń i pustek krasowych w prowincji Shaanxi położonej w północno-środkowej części Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas wypraw zlokalizowano, wyeksplorowano i zdokumentowano dziesiątki nowych jaskiń, wiele z nich skrywa jeszcze wiele problemów eksploracyjnych. Projekt jest kontynuowany, jesienią wyjeżdża kolejna wyprawa. Prelekcja w formie pokazu slajdów z komentarzami, podsumuje ostatnie dwa lata eksploracji.

 

Playlista z filmami ze Speleokonfrontacji 2017

 

Jedna myśl na temat “Lista prezentacji Speleokonfrontacje 2017

Możliwość komentowania jest wyłączona.