Speleokonfrontacje 2013- sprawozdanie

Po raz osiemnasty Speleoklub Dąbrowa Górnicza zorganizował „Speleokonfrontacje”. Odbyły się w Podlesicach w dniach 16-17 listopada 2013 r.

Imprezę, jak co roku, wsparła Komisja Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Pan Zbigniew Podraza, a medialnym – „Taternik”.

 

W pierwszej części imprezy, od sobotniego południa, zaprezentowane zostały ciekawe wykłady dla chcących pogłębić swoją wiedzę kursantów, taterników, a także instruktorów („Zjawiska krasowe, ze szczególnym uwzględnieniem jaskiń tatrzańskich” – wykład dr Ditty Kicińskiej, „Żywotność lin oraz siły działające na liny w mostach linowych” – wykład  Petra Rehaka). Dariusz Lermer zaprezentował również film o nurkowaniu przez syfony w Jaskini Wodnej pod Pisaną, a Marcin Polar długofalowy projekt filmowy związany z eksploracją Jaskini Hardej w Tatrach.

W głównej części imprezy, trwającej do późnych godzin wieczornych, zaprezentowanych zostało 30 prelekcji konkursowych – w tym filmy i prezentacje obrazujące rok działalności całego środowiska jaskiniowego w Polsce. Znalazły się tutaj sprawozdania z dużych jaskiniowych wypraw zagranicznych, mniejsze, kameralne projekty jaskiniowe, nurkowanie jaskiniowe, a także kanioning i eksploracja powierzchniowa. Dzięki takiemu przeglądowi działalności środowiska, można się przekonać, jak różnorodną działalność prowadzą członkowie naszych rodzimych klubów.

Spośród przedstawionych prelekcji, jury w składzie: Ditta Kicińska , Paulina Szelerewicz-Gładysz, Janusz Baryła, Petr Rehak i Marian Bochynek, kierując się kryteriami informacyjnymi oraz artystycznymi, wyłoniło trzy najlepsze prezentacje jaskiniowe:

I miejsce „ Luò Xī Tiān Kēng” – film Michała Ciszewskiego z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego o wyprawach do Chin w rejon Shizilu w latach 2012, 2013.

II miejsce „Jedna jaskinia II”  Jakuba Nowaka z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego z Jaskini Bandzioch Kominiarski w Tatrach.

III miejsce „J2 eksploracja w Meksyku 2013”, film Rafała Sieradzkiego i Jolanty Sikorskiej ze Speleoklubu Warszawskiego o eksploracji nurkowej w meksykańskiej jaskini J2.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia:

Za prezentację jaskiniową: „Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – podsumowanie” autorstwa Marka Markowskiego z  Sekcji Grotołazów Wrocław,  podsumowującej wielkie odkrycia ostatnich dwóch lat.

Za prezentację pozajaskiniową „Antarktyka – pingwiny, słonie i jaskinie” autorstwa Ewy Libery ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza z dwóch kolejnych półrocznych pobytów badawczych w arktycznych rejonach Polskiej Stacji Badawczej.

Publiczność miała możliwość nagrodzenia najlepszych, jej zdaniem, prezentacji:

I Nagrodę Publiczności zdobył Tomasz Utkowski ze Speleoclubu Wroclaw za prezentację „Do wnętrza góry. Picos 2013”  przedstawiającej eksplorację w Hiszpanii.

II Nagroda Publiczności przypadła filmowi „Człowiek z wapienia – Korona Podziemi” autorstwa Marcina Furtaka i  Zenona Kondratowicza ze Speleoklubu „Bobry” Żagań, która wyróżniała się tym, że była to opowieść nie o eksploracji i samych jaskiniach, ale o człowieku, grotołazie i o jego walce z chorobą.

III Nagroda Publiczności trafiła do rąk Rafała Sieradzkiego za „The other side of the moon – przez syfony J2”. To zupełnie inne spojrzenie na temat eksploracji nurkowej w jaskini J2 w Meksyku, ukazujące osobiste przeżycia polsko-angielskiego, dwuosobowego zespołu eksploratorów.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni ufundowanymi przez Miasto Dąbrowa Górnicza statuetkami, na których znalazło się zdjęcie Jana Kućmierza, nagrodzone w konkursie fotograficznym Polskiego Związku Alpinizmu pt. „Życie na koniuszkach palców”, laureaci otrzymali też nagrody rzeczowe.

Niektóre nagrodzone prelekcje zostaną zaprezentowane na tegorocznym „11. Krakowskim Festiwalu Górskim”, podczas panelu jaskiniowego 6 grudnia 2013.

Po raz pierwszy wręczono też Nagrodę Specjalną, doceniając trud włożony w eksplorację jaskiń. Laureatem został Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy z kierownikiem tegorocznej wyprawy Bartłomiejem Sierotą na czele, za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji.

Przeglądowi towarzyszyły liczne imprezy: konkursy z nagrodami dla publiczności, w których widzowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu historii Speleokonfrontacji (również sprzed osiemnastu lat) i spostrzegawczością. Odbył się również kiermasz, na którym można było zaopatrzyć się w sprzęt górski i jaskiniowy, odzież sportową i górską,  literaturę i czasopisma górskie, również te archiwalne.

Speleokonfrontacje są również okazją do integracji całego środowiska jaskiniowego, wymiany doświadczeń, spotkań towarzyskich i planowania przyszłych działań. Sprzyja temu mniej oficjalna część imprezy – grill i całonocna dyskoteka, w której organizacji pomagał „Budyń”, czyli Marcin Bugała, przedstawiciel Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego.

Organizatorzy postanowili sięgnąć do historycznych „pieśni grotołazów” i dzięki uprzejmości Sekcji Grotołazów Wrocław na tradycyjnych już speleokonfrontacyjnych koszulkach, został zamieszczony tekst piosenki „Szpeje Puliny” z lat 60. XX wieku. Mamy nadzieję, że tradycja śpiewania jaskiniowych tekstów przy naszych spotkaniach odżyje dzięki projektowi popularyzowania kolejnych, prawie już zapomnianych piosenek. Tegoroczna koszulka, hasłem „Wielcy wynoszą po sobie”, nawiązuje również do przeprowadzonej w tym roku, wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, akcji sprzątania jaskiń.

Tegoroczne speleokonfrontacje wsparły: Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, Hurtownia Fatra (dystrybutor marki Tendon), Midi Led (producent czołówki „Kostka”), sklep alpinistyczny Skalnik, Sklep alpinistyczny Weld, sklep alpinistyczny UP&Down, sklep alpinistyczny Tuttu, firmy: Kwark (odzież górska, kanioningowa i kajakowa), Lhotse (producent sprzętu alpinistycznego), Pajak (producent odzieży i śpiworów), Explorer (producent odzieży i sprzętu jaskiniowego) , AMC (dystrybutor sprzętu alpinistycznego), Himal Sport (producent odzieży górskiej) Milo (producent odzieży górskiej), Kotarba (producent sprzętu i odzieży jaskiniowej), Zdenek Motycka (czeskie wydawnictwa górskie), wydawcy pism branżowych „Taternik” i „Jaskinie”.

 

Zarząd Speleoklubu Dąbrowa Górnicza składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację „Speleokonfrontacji”.