Speleokonfronatcje – przegląd najlepszych filmów z działalności górskiej

Speleoklub Dąbrowa Górnicza serdecznie zaprasza na przegląd filmów poświęcony działalności górskiej w 2013 roku – Speleokonfrontacje. 13 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej poczuj smak gór i przygody!

 

 

 

Speleokonfrontacje to prowadzona już od osiemnastu lat przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza impreza mająca na celu przegląd filmów z działalności górsko-jaskiniowej klubów zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu. W tym roku po raz pierwszy organizujemy speleokonfrontacje również dla osób, którym jaskinie nie są chlebem powszednim, którzy lubią góry, bądź dopiero chcieliby związać z nimi swoje pasje.

Już 13 grudnia o godzinie 17:30 w ramach prelekcji Speleokonfrotnacje – przegląd najlepszych filmów z działalności górskiej zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich zainteresowanych do głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. Kościuszki 25).

Przedstawione filmy to creme de la creme tegorocznych speleokonfrontacji, nagrodzone przez wybitne jury oraz publiczność. Wśród tegorocznych prezentacji nie brakło tematyki wodnej – są kaniony, nurkowanie jaskiniowe. Są te wielkie: Chiny, Tanzania i te małe wyprawy eksploracyjne. Jest wspomnienie Speleomistrzostw Polski 2013 oraz manewrów ratowniczych z trawersu jaskini Czarnej w Tatrach. Są gorące klimaty Maroka oraz mrożące krew w żyłach letnie klimaty Antarktyki – a wszystko ma wspólny mianownik: przygoda, adrenalina, pasja, eksploracja.

13 grudnia o godzinie 17:30 będzie można zobaczyć i zapierające dech w piersiach miejsca, nieodkryte do tej pory obszary oraz poczuć prawdziwą adrenalinę.

W programie:

 • „ Luò Xī Tiān Kēng” Michał Ciszewski (Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego) – wyprawa do Chin w rejon Shizilu w latach 2012, 2013.
 • „Jedna jaskinia II” Jakub Nowak (Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego) – Jaskinia Bandzioch Kominiarski w Tatrach.
 • „J2 eksploracja w Meksyku 2013” Rafał Sieradzki i Jolanta Sikorska (Speleoklub Warszawski) – eksploracja nurkowa w meksykańskiej jaskini J2.
 • „Do wnętrza góry. Picos 2013” Tomasz Utkowski (Speleoclub Wrocław) – eksploracja Hiszpanii.
 • „Człowiek z wapienia – Korona Podziemi” Marcin Furtak i Zenon Kondratowicz (Speleoklub „Bobry” Żagań) -opowieść nie tylko o eksploracji i samych jaskiniach, ale o człowieku, grotołazie i o jego walce z chorobą.
 • „The other side of the moon – przez syfony J2” Rafał Sieradzki – eksploracja nurkowa w jaskini J2 w Meksyku.
 • „Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – podsumowanie” – Marek Markowski (Sekcja Grotołazów Wrocław) – wielkie odkrycia ostatnich dwóch lat.
 • „Antarktyka – pingwiny, słonie i jaskinie” Ewa Libera (Speleoklub Dąbrowa Górnicza) –film z dwóch kolejnych półrocznych pobytów badawczych w arktycznych rejonach Polskiej Stacji Badawczej.
 • „Just add water” Aleksander Dobrzański (Speleoklub Dąbrowa Górnicza) – film kanioningowy podsumowanie sezonu 2013
 • „Wypłukani” Monika i Grzegorz Badurscy (Speleoklub Dąbrowa Górnicza) – film kanioningowy z wyprawy SDG Maxibiotic Challenge
 • „Mistrzostwa Polski w technikach jaskiniowych” Rafał Sieradzki
 • „Manewry ratownictwa” Marcin Polar – akcja ratunkowa w Jaskini Czarnej w Tatrach.