Speleokonfrontacje 2014 – krótkie sprawozdanie

„Speleokonfrontacje 2014”, zorganizowane już po raz 19-ty przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza, przy wsparciu Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu i pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, zgromadziły w tym roku 348 uczestników.

Impreza rozpoczęła się w piątek 21 listopada koncertem zespołu „Chałos”, który rozpalił publiczność do czerwoności jaskiniowymi hitami własnego autorstwa, takimi jak „Instruktor PZA” czy „Rajtuzy Szuflady”.

 

 

Po koncercie Speleoklub symboliczna lampką szampana i ciastem uczcił obchody 45-lecia a VIP-em tego wydarzenia była Ewa Libera, która otrzymała członkostwo honorowe SDG.

W sobotę 22 listopada uczestnicy zmagali się w zawodach „wspinaczka w kaloszach” na ściance pneumatycznej, odwiedzali okoliczne skałki i jaskinie a także odwiedzali kiermasz sprzętu, odzieży i literatury górskiej.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się główna i najważniejsza część Speleokonfrontacji- przegląd działalności polskich klubów speleo. Autorzy 20-tu prezentacji i filmów rywalizowali w konkursie o nagrodę Publiczności, Nagrodę Jury (w składzie Ditta Kicińska, Paulina Szelerewicz- Gładysz, Ewa Libera, Janusz Baryła, Janusz Płodzień i goście zagraniczni: Petr Rehak i Zdenek Motycka). Nagrodę za Wyczyn Roku przyznali przedstawiciele wszystkich, obecnych na imprezie klubów.

A oto wyniki konkursu:.
Andrzej Żak (Sekcja Wspinaczki Linowej Wrocław) „Mochutni”

I Nagroda Publiczności, II Nagroda Jury

Marcin Furtak i Zenon Kondratowicz (Speleoklub „Bobry” Żagań) „Big Boss, Korona Podziemi”

I Nagroda Jury, II Nagroda Publiczności

Dariusz Bartoszewski (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego) „Hagengebirge 2014”

Wyczyn Roku i Wyróżnienie Jury

Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański) „Voronia- Krubera Strange Days”

II miejsce Wyczyn Roku

Katarzyna Turzańska (Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków, Grupa Nurkowania Jaskiniowego) i Paweł Poręba (Speleoklub Warszawski, Grupa Nurkowania Jaskiniowego):
„Co dalej w Kasprowej Niżnej?”

III miejsce Wyczyn Roku, III Nagroda Jury

Pozostałe wyróżnienia Jury:
Arkadiusz Brzoza (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego) „W Kominiarskim Wierchu”
Michał Ciszewski (Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego) „Tasmania 2013-2014”
Rajmund Kondratowicz (Speleoklub „Bobry” Żagań) „Jack Daniel’s 2014”