Speleokonfrontacje – pokaz w Bibliotece Centralnej DG

Speleokonfrontacje 2014

Pokaz w Bibliotece Centralnej w Dąbrowie Górniczej 28.11.2014 godz. 18.00

W najbliższy piątek 28 listopada o godzinie 18.00 w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Kościuszki 25) Na piątkowym spotkaniu, będziecie mogli zobaczyć najlepsze filmy górskie, które uzyskały prestiżowe nagrody środowiska na ogólnopolskiej imprezie Speleokonfrontacje 2014. Być może to spotkanie będzie możliwością do odkrycia nowych pasji?

Poniżej przedstawiamy opisy filmów:


1. Marcin Furtak i Zenon Kondratowicz (Speleoklub „Bobry” Żagań)

„Big Boss, Korona Podziemi”

I Nagroda Jury oraz II Nagroda Publiczności

„Korona Podziemi” to realizowany od 20. lat projekt Speleoklubu „Bobry” z Żagania, polegający na zdobywaniu najgłębszych studni jaskiniowych świata. Big Boss to 410-metrowa studnia, już dwunasta na liście najgłębszych pokonanych przez żagańskich grotołazów. Aby jednak dotrzeć wreszcie do upragnionych zjazdów na linie, należy pokonać bardzo ciasne partie wstępne tej 504-metrowej głębokości jaskini.… Co dzieje się w głowie grotołazów, napotykających trudności? Film wspaniale obrazuje przeżycia bohaterów, z którymi utożsamia się każdy z nas – „szambonurów”.

 

2. Andrzej Żak (Sekcja Wspinaczki Linowej Politechniki Wrocławskiej)

„Mochutni”

I Nagroda Publiczności oraz II Nagroda Jury

Mohutne – ze słowackiego – wielkie, trudne, potężne

W tym przypadku chodzi o potęgę dawnych grotołazów – pionierów dzisiejszego „biegania po sznurkach”. Autorzy przedstawiają rozwój technik linowych od lat 60. XX wieku w bardzo atrakcyjny sposób, rekonstruując dawne sposoby poruszania się w jaskini – od drabinek po nowoczesne liny i przyrządy. Piękne zdjęcia i grafiki wplecione zostały w opowieść Kazimierza Buchmana – legendy polskiego taternictwa jaskiniowego.

 

3. Dariusz Bartoszewski (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego):

„Hagengebirge 2014”

Wyczyn Roku oraz II Wyróżnienie Jury

Jak wygląda wyprawa eksploracyjna? Co się dzieje, gdy jaskinia „puszcza?” Siedem lat i 13 zorganizowanych w tym czasie wypraw eksploracyjnych do jaskini „Ciekawej” w masywie Hagengebirge w Austrii – całkowicie i od początku odkrywanej przez Polaków, dało wspaniałe rezultaty. Tegoroczne wielkie odkrycia w odległych partiach jaskini to prawdziwy sukces uczestników wyprawy Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego i Sekcji Grotołazów Wrocław. Odkrycia będzie można zobaczyć w animacjach 3D.

 

4. Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański):

„Voronia- Krubera Strange Days”

II miejsce za Wyczyn Roku

62-letni Kazimierz Szych, który jako najstarszy człowiek w sierpniu tego roku stanął na Dnie Świata, na głębokości -2080 metrów w Jaskini Woronia (Krubera) w Abchazji, podczas wyprawy zorganizowanej przez Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego. Czy można rezygnować ze spełniania marzeń? Wraz z Kaziem przeciskamy się przez ciasnoty, nurkujemy na bezdechu w syfonie, by wreszcie zdobyć upragniony „Game Over”.
5. Katarzyna Turzańska (Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków, Grupa Nurkowania Jaskiniowego) i Paweł Poręba (Speleoklub Warszawski, Grupa Nurkowania Jaskiniowego):„Co dalej w Kasprowej Niżnej?”

III Nagroda Jury oraz III miejsce za Wyczyn Roku

Jaskinia Kasprowa Niżna- każdy uczestnik kursu taternictwa jaskiniowego udaje się do niej podczas zimowego zgrupowania tatrzańskiego- jedna z ulubionych przez kursantów jaskiń, która przez większą część roku jest niedostępna- całkowicie zalana wodą. Kiedy stajemy na końcu suchych ciągów, nad Syfonem Danka, zawsze zaglądamy w kryształowo czystą wodę i mówimy kursantom: tu dopiero się zaczyna…”  12 lat temu, Krzysztof Starnawski dotarł za 7 syfonów (ostatni pokonany przez niego to Syfon FFS)…

…Kasia i Paweł  postanowili zobaczyć „co dalej?”

Po całym ciągu akcji nurkowych, wymagających transportu przez jaskinię ciężkiego sprzętu jaskiniowego Katarzyna i Paweł przepłynęli cały ciąg syfonów (razem 657 m długości) i dotarli do miejsca, które 12 lat temu wyeksplorował Krzysztof Starnawski. Następnie w Syfonie Kocim zanurzyła się już tylko Katarzyna i popłynęła dalej, odkrywając nowe 50 m jaskini. Dotarła na głębokość 30 m, skąd z powodu tzw. „rezerwy gazu” musiała zawrócić.

Wraz z Kasią i Pawłem zanurzamy się w zimną czeluść jaskiniowych korytarzy, których większość z nas nigdy nie będzie mogła zobaczyć „na żywo”

 

6.Arkadiusz Brzoza (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego):

„W Kominiarskim Wierchu”

Bandzioch Kominiarski- mityczna jaskinia o ośmiu dnach, marzenie każdego taternika i kursanta. Dzięki zezwoleniu Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego prowadzi prace inwentaryzacyjne w rejonie III dna. Wraz z uczestnikami akcji podążymy wgłąb masywu Kominiarskiego Wierchu, gdzie czekają nas: pot, łzy, błoto, zacisk o wdzięcznej nazwie „Wyżymaczka” i syfon błotny…

Nie można przegapić takiej przygody

 

7. Michał Ciszewski (Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego):

„Tasmania 2013-2014”

Po trudach „ciorania” tatrzańskiego powędrujemy na drugą stronę kuli ziemskiej, gdzie powita nas przepiękna australijska przyroda Tasmanii. Dowiemy się, dlaczego chodzenie po jaskiniach może być też cudowną podróżą  i ukojeniem dla ducha.

 

8. Rajmund Kondratowicz (Speleoklub „Bobry” Żagań):

„Jack Daniel’s 2014”

Jack Daniel’s to jaskinia położona w Alpach austriackich, w masywie Tennengebirge, eksplorowana od 35 lat przez Speleoklub Bobry z Żagania. Wielkie odkrycia żagańskich grotołazów zostały w tym roku przyćmione przez wypadek, który poruszył nie tylko środowisko jaskiniowe, ale również opinię publiczną, a w akcję ratunkową zaangażowano ogromne siły i sprzęt.

Poza prelekcjami konkursowymi przedstawimy również:

Marcin Polar: „Hardzi” –na 6 minut przeniesiemy się w ciemny i cichy świat Jaskini w jakości profesjonalnego kina. Autor prowadzi projekt „Hardzi” podczas prawdziwych wypraw eksploracyjnych w jaskini „Hardej” w Tatrach. Samotność, cisza, ciemność towarzyszą bohaterowi filmu (Jarek Surmacz) a jaskinia jest harda… kolejne „przodki” zamykają drogę odkrywcom.

To nie jest relacja z akcji… Wraz z Jarkiem zamykamy się na parę chwil w innym świecie.

Polecamy szczególnie.

 

Przedstawione na spotkaniu materiały trwają około 10 minut – nie ma zatem czasu na nudę.